ویژگی های متن رادیویی

"سلام نرگس جون امروز اومدم ازت یه خواهش خواهرانه کنم تر خدا نا امیدم نکن خواهش می کنم
حتما می دونی که رادیو جوان برنامه گذاشته من وبهار همیشه بهار هم می خوایم تو جشنوارش شرکت کنیم 
حالا می خوایم بدمنیم یه متن رادیویی چه ویزگی های داره اصلا مد نظر داور ها چیه وبرا وبلاگ چی 

نرگس جون می دونم وقت نداری اما خواهش می کنم تر خدا کمکمون کن اخه ما اونقدر سن نداریم شاید با راهنمایی ها ی تو بتونیم مقام بیاریم 
ما فقط 16 سالمونه 

نرگس جون خواهش من منتظرت هستم ببخشید ما بجز زحمت هیچی برات نداریم "

×××

عزیزم چه زحمتی من تا حدی که بلدم  به شکل تستی ویژگی های متن رادیویی رو می گم.

1- وقتی می خواهیم یه متن رادیویی بنویسیم اول از همه باید  تو دلمون بگیم بسم الله . این خیلی مهمه چون باعث می شه یادمون بمونه برای چی داریم می نویسیم. 

2- باید بدونیم برای چه رادیویی مینویسیم و چه برنامه ای و چه گوینده ای قراره اونو اجرا کنه و اینکه برنامه تو چه ساعتی از روز پخش می شه.

2 الف- رادیو های مختلف ادبیات متفاوتی دارن. اگه دقت کرده  باشین رادیو فرهنگ دعب محتوا داره . دوست داره فخیمانه حرف بزنه. رادیو قران سرشار از حدیث و کلامه . رادیو جوان هم لحن راحت و نزدیک به مخاطب رو انتخاب کرده. اما نکته ای که برای یه نویسنده خلاق مطرحه اینه :در حالی که حواسش به چهارچوب های شبکه هست، باید دست به ابتکار بزنه و روش نوشتاری خودش رو هم از دست نده. 

2ب- برنامه های مختلف توی یه رادیو کاربری های مختلف دارن. مثلن برنامه ای که برای اطلاع رسانی ساخته می شه با برنامه ای که صرفا برای سرگرمیه فرق داره. پس از نظر محتوا باید به این موضوع دقت بشه که هدف این برنامه چیه.

3- گروه سنی مخاطب رو در نظر بگیرید. اگر برای کودک می نویسید نباید اون قدر سخت باشه که بچه متوجه نشه. نباید از کلمه های دشوار و تعبیرات پیچیده ادبی استفاده کرد.

4- کلن تو رادیو نباید از متون سنگین ادبی  استفاده کرد. برای اینکه تا بیاد تو گوش و بره و بره و به مغز برسه و حلاجی بشه اینقدر زمان می بره که کل برنامه از دست میره.

5- عنصر تخیل و تصویر سازی رو از دست ندید. به راحتی و به ارزون ترین قیمت می شه تصاویر جذاب آفرید. اون هم فقط با یه خودکار و کاغذ و یه صدای به درد بخور. وقتی برای رادیو می نویسید سعی کنید اول ببینید . تو ذهنتون موقعیت رو ببینید و بعد همون دیده ها رو تعریف کنید. این یکی از برتری های شما خواهد بود.

6- جمله هاتون کوتاه باشه. این طوری شنونده فرصت می کنه متوجه ماجرا بشه. تصور کنید یه جمله دو خط باشه. اونوقت شنونده وقتی به فعل می رسه ازحال میره چون نمی دونه اول اون دو خط پیش فاعل کی بوده و چی شده که حالا رسیده به این فعل.

7- وقتی تو یه برگه متن رادیویی می نویسید. خوانا بنویسید و حتی الامکان درشت. سعی کنید پاراگرافتون تو یه صفحه تموم شه. اگه نصف خط از یه متن بمونه برای صفحه ی بعد گوینده استرس می گیره. چون می خواد وسط خوندنش طوری ورق بزنه که صدای کاغذ نیاد و همین ازش انرژی می گیره.

8- با سردبیر کار باید هماهنگ بود ولی ترجیحا فواصل کلام نباید طولانی باشه. به قول اخبار مهدی صالحپور تو برنامه ی "روز از نو "محققان گفته اند که گوش بعد از سه دقیقه نمی شنونه. پس قبل از اینکه متنتون از سه دقیقه بیشتر بشه یه فاصله موزیک بگذارید.

9- من تو متنام یه بیضی به جای فاصله موزیک می کشم. یا  وقتی برای رادیو قران می نویسم یه مستطیل می کشم که بتونم تو مستطیله بنویسم الان چه آیه ای می تونه استفاده شه و یا چه تلاوتی رو به کار ببرن ولی شکلش مهم نیست، فقط اینقدر کوچیک نباشه که تهیه کننده ی برنامه نبینتش.

10- کنار کاغذ هایی که برای متون رادیو تهیه می شه دو سانتی متر از سمت راست رو با یه ستون جدا کردن. این بیشتر برای اینه که اگه توضیحی لازمه تو اون ستون نوشته شه . یا اگه متن برای نمایشه اسم کاراکترهای نمایش اول تو اون ستون نوشته می شه بعد تو قسمت بزرگ تر اصل دیالوگ ها نوشته می شه. دیالوگ طرف که تموم شد نقطه گذاشته می شه و میریم سر خط دوباره تو اون ستون دو سانتی اسم کاراکتر بعدی و تو قسمت اصلی دیالوگش نوشته می شه.

11-ممکنه لازم باشه وسط متن، گوینده رو متوجه حالتی که مد نظرمونه بکنیم یه کروشه ای ،آکولادی باز می کنیم و مینویسیم مثلاً { با خنده }یا { غمگین}

مثلاً:

رضا :    من حوصله تونو ندارم { با خنده}.

مقایسه کنید با این یکی.

رضا :     من حوصله تونو ندارم { غمگین}

می بینید این حالت ها چقدر تو انتقال محتوا تاثیر می ذاره؟

12- تو نوشته هاتون ،از اسم برنامه می تونید کمک بگیرید. نه اینکه هی عین اسم رو تکرار کنید ولی از محتواش استفاده کنید و متن بنویسید.

13- سعی کنید تو نوشته تون کلمات یکسان رو فقط یک بار استفاده کنید . منظورم اینه که این جوری ننویسید : از این یک بار استفاده کنید و از اون استفاده نکنید.

این جوری بنویسید: از این یک بار استفاده کنید و اونو به کار نبرید.

حالا اگه بگم : از این یک بار استفاده کنید و از اون بهره ببرید. احساستون به متن چیه؟

آدم فک می کنه متن برای رادیو ایران یا رادیو قرانه. بهره ببرید و به کار ببرید فقط کلمه ان ولی همین کلمات ابزار کار شمان و باعث می شن لحن کلام. سن کلام و خیلی چیزها معلوم شه. آره یاران هم دل این جوریاس... :P

14- متون حماسی به جملات مقطع مقطع و کوتاه نیاز دارند. این طوری زودتر جواب می گیرید.یه نگاه به شاهنامه ی فردوسی بندازید.

15- متنتونو بخونید و تا جایی که می شه کلمات و جملات اضافه رو از توش پاک کنید. نگران نباشد که متن کوتاه می شه در عوض شما یه شاهکار نوشتید.

16- سعی کنید موفق باشید.

فعلاً دیگه نکته ام نمی آد.

×××

دیروز مجری اختتامیه بخش بین الملل جشنواره عفاف و حجاب بودم. قائم مقام سازمان بعد سخنرانیش از من تشکر کرد .وقتی رفت پایین  من اومدم پشت جایگاه و گفتم من هم تشکر می کنم از شما که از من تشکر کردید چون وقتی رییس از آدم تشکر می کنه خب جای خوشحالی داره.(خنده ی حضار) وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم بود .آخر کار هم یکی دو  تا از خارجی ها اومدن سمتم . یه خانم کارگردان سوری ماچ مالیم کرد و گفت تو چقدر خودتی! گفت ما کارگردانیم می فهمیم کسی که اجرا می کنه چیه و چه جوریه. بعد کلی ازم تعریف کرد . به انگلیسی بهش گفتم ممنون از انرژی مثبتت و بعد دستامو مثل بال زدن خروش تکون دادم و لپامو باد کردم . یعنی داری بادم می کنی. اونم گفت نه ! نه ! و همین طور به تعریف و تمجید ادامه دادن و من هی ذوق کردم.

 

 

/ 77 نظر / 52 بازدید
نمایش نظرات قبلی
هستی

دوست عزیز با افتخار دعوتید [گل][گل]

بهار

سلام احیانا شما یکم خود درگیری ندارین؟؟؟!![زبان]

وروجک(نفیسه)

سلاااااااااااااااام دمتون گرم خانوم فتحی(نرگس جوووووووووووووووووووون خودممم)[گل][گل][قلب][ماچ] ایول مرسی خیلی خوب بود[لبخند] امیددارم روزه نبرده باشدتون خیلی دلم براتون تنگ شده بود حساااااااااااااااااااااااااااااااااابی یاعلی التماس دعا

ریحانه

آخر بی انصاف شما نمیگویید ما دلمان می تنگد برایتان... اینجا چرا اینطوری شد!؟ اصلن هرطور راحتید فقط محض[ماچ] مجدد مزاحم شدیم!

کیانا کیانی

نرگسسسسسسسسسسسسسسس جونیییییییییییی کجایییییییییییییییییییییییییی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟دلم برات تنگیده ه ه ه[گریه][گریه]

کیانا کیانی

هه چه باحال...عین کلمه مامانمو گفتی بهم...همیشه وقتی از یک چیزی مینالم مامانم بهم میگه جیگرتو البته بعدش کلمه خام خام بخورم هم اضافه میکنه[نیشخند]من بعدش میپرم از لپش ماچش میکنم...شما هم اگه در دسترس بودی همین کارو میکردم البته محترمانه تر روی ماهتون میبوسیدم...[ماچ][ماچ] حالا نمیخواین بگین که چرا دیگه اپ نمیکنین؟؟؟

...........

..............

زینب

سلام نرگس جون یه سوال داشتم ممنون میشم جواب بدی من یه داستان نوشتم ولی نمی دونم چه جوری ویرایشش کنم از چه لحاظ باید ویرایش بشه.

زینب

به من نخندی چه جوری بفرستمش نه ایمیل دارم نه وبلاگ.طولانی هم هست.