کلاس نوشتن جلسه ی اول

برشت

برشت نویسنده معروف المانی ضد فاشیست: 

 

قاضی: اسم؟


برشت: شما خودتون می دونین


قاضی: می‌دونیم اما شما خودت باید بگی.


برشت: خب. من رو به خاطر برتولت برشت بودن محاکمه می‌کنین. دیگه چرا باید اسمم رو بگم؟


قاضی: با این حال باید اسمتون رو بگین. اسم؟


برشت: من که گفتم. برشت هستم.


قاضی: ازدواج کرده اید؟


برشت : بعله


قاضی: با چه کسی؟


برشت: با یک زن.


خنده حضار در دادگاه


قاضی: شما دادگاه رو مسخره می‌کنید؟


برشت: نه این طور نیست.


قاضی: پس چرا می‌گویید با یک زن ازدواج کرده‌اید؟


برشت: چون واقعا با یک زن ازدواج کرده‌ام!


قاضی: کسی را دیده‌اید با یک مرد ازدواج کند؟


برشت: بعله!


قاضی: چه کسی؟


برشت: همسر من. او با یک مرد ازدواج کرده است

***

درس اول:

برتولت برشت نمایشنامه نویس به بازیگران توصیه ای می کند که برای شما نویسندگان هم حتماً کارآمد است : "به یاد داشته باشید که هنر داستان گویی بر مبنای فعالیتی است که هر روز اتفاق می افتد."

شایعه، نقل حکایت ها، نقل حوادث و رویداد ها، لطیفه گویی، دروغ گویی وغیره شاید منشا خوبی برای داستان سرایی باشد و اینکه هرگز پیوند با دنیای واقعی را فراموش نکنید.

تکلیف اول:

به مدت 24 ساعت یک دفتر یادداشت همراه خود داشته باشید. به سرعت هر داستان یا تکه داستانی که در طول روز می شنوید یا نقل می کنید را یادداشت کنید. داستان های تلوزیونی رادیو و روزنامه را شامل این کار نکنید. فقط چیز هایی که به صورت زنده می شنوید خصوصا ً این روزهای دید و بازدید نوروزی زمان خوبی است که از غیبت هایی که نقل مجلس است و از " خبر دارید ها" و "خاطره ی سفر پارسال" قصه بسازید. لطفاً طرح قصه ها را چند خط در قسمت کامنت ها بنویسید.

تکلیف دوم:

در مورد برشت تحقیق کنید و اطلاعات به دست آمده را در چند خط در قسمت کامنت ها قرار دهید.

 ××

سال نوتون بازم مبارک.

 

/ 113 نظر / 24 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بهار

سلام و صبحت بخیر،دیدی نرگس جون تپق بر و بچه های روز از نو رو... به خانوم سمیعیان اشتباهی گفتن خانوم جوادزاده!و در پی آن بحثی شد میون مجریا که شما برنامه رو میبینی یا نه و بیداری یا خواب و....(راستی من به جز مجریا تفاوت قابل ملاحظه ای رو تا امروز تو برنامه روز از نو نمیبینم. بی دقتم؟! یا نگام غیر کارشناسیه که حتما همینجوریه ؟ یا نیاز به زمان داره؟؟؟!!)

[کلافه] بابا استاد فتحی ..اجازه هست ...!!! چرا نمی یاین ؟؟؟؟؟؟؟

آنه

سلام خوبید؟من به نویسندگی خیلی علاقه دارم.ی وبلاگ تازه تاسیس هم داریم اگه دوست داشتیدووقت کردید یه سربزنید.ممنون[گل]www.tanhabarayedeltangi.blogfa.com

نجمه قاسمی

برتولت برشت: برتولت برشت ( 1956 ـ 1898 ) را بیشتر به عنوان نمایشنامه نویس و بنیانگزار تئاتر حماسی و به خاطر نمایشنامه های مشهورش چون زندگی گالیله , ننه دلاور و فرزندانش , زن نیک ایالت سچوان , دایره ی گچی قفقازی, آدم آدم است, ارباب پونتیلا و نوکرش ماتی, مادر, و سایر آثار نمایشی اش می شناسند. اما برتولت برشت افزون بر این که نمایشنامه نویسی اندیشمند وکارگردانی بزرگ بود, شاعری خوش قریحه نیز بود و شعر ها و ترانه ها و سرود ها و تصنیف های زیبا, پر معنا و دل انگیز بسیار سروده است. برتولت برشت سرودن شعرهایش را از پانزده سالگی و پیش از شروع نمایشنامه نویسی آغاز کرد و نخستین سروده هایش را بین سال های 1913 تا 1917 سرود و آن ها را در نشریات محلی منتشر کرد. در سال 1918 , هنگامی که به خدمت سربازی اعزام شد, افزون بر کار در بیمارستان نظامی پشت جبهه, سروده هایش را همراه با نواختن گیتار برای سربازان می خواند و آن ها را مجذوب نوای گرم و سرودهای دلنشین خود می ساخت. به قول ارنست فیشر شعرهای برتولت برشت به انسان کمک می کند تا دیوار بلند و ضخیم نادانی, دروغ, فریبکاری و تاریکی را بشکافد و در آن رخنه ای, هر چند کوچک, برای عبور روشنا

نجمه قاسمی

ادامه.... شعرهای نمایشی برتولت برشت از مهم ترین شعر های او هستند. این ها شعرهایی هستند که به صورت سرود, تصنیف یا ترانه در متن نمایشنامه های او وارد شده اند و به مناسبت های موضوعی خاص, یا برای غنا بخشیدن به موضوع و افزایش میزان اثرگذاری و جلب توجه و جذاب و شورانگیز کردن متن , به صورت پیش درآمد, میان پرده , موًخره یا درمیان متن آورده شده و توسط بازیگران تک خوان یا گروه همسرایان, گاهی دکلمه و گاهی همراه با موسیقی به آواز خوانده می شوند. و نمایشنامه های مهم برشت سرشار است از این قبیل شعرها و سرودها. این شعرها اغلب طنزآمیز یا هزل آمیز هستند و زیر پوسته ی زبان مطایبه آمیز و شوخ طبعانه ی خود, معناهای بسیار جدی هشدار دهنده و آگاهاننده دارند و پیام رسان ایده های نقادانه و اجتماعی برشت هستند. نقد برشت در این سرود ها نقدی کوبنده و گزنده است و چون پتکی سنگین بر ساختار باورهای سست بنیاد اما سخت جان و دیرمان فرود می آید و آن ها را به لرزه در می آورد. بیشتر نمایش های مهم برشت در بر گیرنده یک یا چند سرود و ترانه و شعر است.

بهار

آره اسم شما هم اومدتو برنامه و خانوم لواسانی توی اون شلوغیا بهتون سلام کرد و اسمتونم گفت ...راستی نگاه نقادانه یعنی سربه سرم گذاشتی(به عبارتی مسخره شدم)یا جدی گفتی؟[شوخی]!راستش من که جدی گفتم! به امید روزهای خوب با روز از نو خوب!!

.

هستی

یه سوال:چرا اسم تو توی ویکی پدیا هست اما اسم آغاتون نیست؟؟؟[ابرو][سوال]

مریم صادقیان امین

سلام استاد...بخشید دیر به کلاساتون رسیدم ولی اگر اجازه بدید شرکت کنم. طرح هایی که توی 13 بدر برام اتفاق افتاد: 1: سیزده بدر باغ دخترخالم اینا بودیم فامیلای مادریش که میشیم ما و خاله هام و فامیل شوهرش... یه بچه اونجا بود به اسم مهسا هنوز یک سالش نشده بود.انقدر که این پدر و مادر بی ملاحظه اند دختره چاقو رو برداشت کرد تو دهنش دهنش برید[گریه][گریه] 2: سیزده بدر: اون یکی دختر خالم یه دختر داره به اسم فاطمه سادات یک سال و سه ماهشه من خیلی دوسش دارمو اونم با من اوکیه و بعد از ظهری که همه ی خانوما نشسته بودن توی اتاق من یه گوشه دراز کشیده بودم فاطمه ساداتم داشت بازی میکرد.صداش کردم و دستم زدم رو بالشو گفتم توهم بخواب.یه دور سرشو گذاشت رو بالش بعد از ذوقش رفت بغل مامانش دوباره اومد.سرشو گذاشت یه هو بلند شد منو بوسید وای نمیدونید اون لحظه چه حالی داشتم بدون اینکه کسی بهش بگه منو بوسید.حس میکنم انرژی مثبت بهش فرستادم که از من خوشش اومده و نسبت به من حس مثبت داشه که این کارو کرده برشت: شاعر و نمایشنامه نویس آلمانی. کسی که بنیانگذار فاطله گذاری در نمایش است که می گوید بیننده باید بداند بازیگر از نقشش جداست

sara

مرسی از مطالب مفید و وب خوبتون راستش من چهارده سالمه و به نویسندگی علاقه ی چندانی ندارم ولی انشاهای خوبی که مینویسم همچنین بعضی از رمانام باعث شده که معلم و پدرومادرم تشویقم کنن برم کلاس نویسندگی کلاس از چهارشنبه شروع میشه و خوش حال میشم در کنار اون بتونم مطالب مفیدی رو پیش شما یاد بگیرم با سپاس فراوان[گل]